מלומדים

מוסדות אקדמיים

השכלה אקדמית היא המפתח לידע ואיתו למקצוע וליכולת השתכרות גבוהה. כיום, יש בישראל מוסדות אקדמאים רבים מהם ניתן לבחור קורסים ותארים שונים. במאמר הזה נציג את העיקריים בהם ונכלול אוניברסיטאות לצד מכללות בשלל מיקומים גיאוגרפים ותחומי לימוד.

מוסדות אקדמיים בצפון

 • אוניברסיטת חיפה – ממש על רכס הכרמל שוכנת לה האוניברסיטה הגדולה בצפון. יש בה מגוון חוגים ומחלקות: משפטים, היסטוריה, ספרות, אומנות ועוד. באוניברסיטת חיפה מתבצע מחקר בנושאי המוח במעבדות ייחודיות. כמו כן, נמצא בה מוזיאון הכט אשר עובד בסימביוזה עם המחלקות השונות. עוד חוג שראוי לציון בהישגיו הוא ארכיאולוגיה ימית אשר מציע קורסים ייחודיים בארץ.
 • המכללה האקדמית לחינוך גורדון – זהו מוסד ותיק אשר מתמקד בהכשרת אנשי חינוך מכל הסוגים ולכל המקצועות. הדגש כאן הוא על לימוד תואר ראשון המשלב הוראה וחוגים הקשורים לתחום כגון סוציולוגיה, פסיכולוגיה התנהגותית וכו'.
 • הטכניון – זוהי האוניברסיטה למקצועות המדע והטכנולוגיה הטובה בישראל. הלימודים כאן כוללים חוגים תיאורטיים כגון פיזיקה או מתימטיקה לצד חוגים באווירונאוטיקה או הנדסת בניין. בטכניון ניתן ללמוד גם אדריכלות בתוכנית הנחשבת יוקרתית. הקבלה ללימודים כמו גם המבחנים לאורך השנים מבטיחים שהבוגרים הם הטובים ביותר בתחומם.
 • אורנים – זוהי מכללה ותיקה, משנת 1951 המשלבת לימודי חינוך, מדעי החברה וגם לימודי טבע. ניתן לשלב בין החוגים השונים וליהנות מתואר מגוון. כמו כן, המכלל שמה דגש על קיימות והקמפוס בה נחשב ירוק במובנים רבים.
 • מכללת אורט קריית ביאליק – זהו המקום בו תוכלו ללמוד שלל מקצועות לתואר הנדסאי ולאחר מכן אפילו להשלים תואר ראשון. בין המקצועות: חשמל, אלקטרוניקה מכונות ועוד.
 • מכללת ויצו לעיצוב – זוהי מכללה וותיקה לתחומי העיצוב השונים. היא מאד פופולרית ומבוקשת בקרב מי שלומד גרפיקה, אנימציה או עיצוב אופנה. המכללה נמצאת בעיר התחתית בחיפה במיקום שוקק חיים.

מוסדות אקדמיים בצפון

 • אוניברסיטת תל אביב – זוהי האוניברסיטה הגדולה בישראל המכילה לא פחות מ 9 פקולטות שונות המשתרעות בין היתר על: רפואה, מדעים מדויקים, מדעי החיים, משפטים, אומנויות ועוד אחרות. המוסד הזה מוכר בעולם בזכות הישגים שונים ורבים. מיקומו בעיר הגדולה בישראל הופך אותו לאטרקטיבי מאד.
 • מכון ויצמן למדע – מכון יוקרתי ביותר ללימודי ביולוגיה, כימיה, פיזיקה כמו גם מדעי המחשב. המוסד נמצא ברחובות והוא מקיים קשרים ענפים עם מוסדות אקדמיים בעולם, חברות פרטיות כמו גם גופים ממשלתיים.
 • אוניברסיטת בר אילן – זוהי אוניברסיטה ייחודית בכך שהיא מציעה את הרמה הגבוהה ביותר של לימודי משפטים, מדעי הרוח, מדעי החיים ועוד ביחד עם לימודי מסורת ישראל המשולבים בכל התארים. ניתן ללמוד בשלוחת האוניברסיטה בגליל גם רפואה.
 • מכון טכנולוגי חולון – זהו מוסד אקדמי אשר קיבל תנופה בעשור האחרון וקנה לו שם בלימודי עיצוב תעשייתי, עיצוב פנים וכו'. הקרבה שלו למוזיאון העיצוב בחולון ולספריה הסמוכה משלימים את חוויית הלימודים הייחודית.
 • המרכז האקדמי פרס – זהו מוסד חדש יחסית, מ2006, אשר שם לו למטרה לשלב מצוינות עם יחס אישי של המרצים. ניתן ללמוד שם משפטים, מנהל עסקים, מדעי ההתנהגות ועוד.

מוסדות אקדמיים בירושלים

 • האוניברסיטה העברית – זוהי אחת האוניברסיטאות הוותיקות, הנחשבות והמתוקצבות בישראל. לימודי הרפואה בה נחשבים לקשים וברמה גבוהה. החוג למדעי הרוח הצמיח מתוכו חוקרים מבריקים בעלי שם כגון פרופ' אפרים פודוקסיק.
 • בצלאל – זהו המוסד האקדמי הנחשב ביותר ללימודי אומנות. הוא קיים כבר משנת 1906. מבחני הקבלה שלו ידועים במורכבותם והבוגרים ממנו נהנים ממוניטין מעולה. ניתן ללמוד בבצלאל גם אדריכלות, עיצוב תעשייתי ותכנון אורבני.

מוסדות אקדמיים בדרום

 • אוניברסיטת בן גוריון – זוהי האוניברסיטה הכי גדולה בדרום אבל תחום ההשפעה והמוניטין שלה מגיע אפילו לחו"ל. באוניברסיטה יש חוג מפורסם לרפואה. כמו כן, ניתן ללמוד בה ברמה גבוהה את מקצעות ההנדסה השונים כמו גם מדעי המחשב. האוניברסיטה ממוקמת בכניסה לבאר שבע והסטודנטים בה נהנים מחיי חברה עשירים בקמפוס ומחוצה לו.
 • מכללת ספיר – זוהי מכללה בה יש אופי מיוחד. היא מנסה להנחיל בסטודנטים מה שקרוי 'רוח ספיר' הכוללת לקיחת אחריות, מנהיגות וערכי סביבה. המכללה נמצאת באזור הסמוך לקיבוצים כמו גם לעיירה שדרות. ניתן ללמוד בה מגוון חוגים כאשר היא קנתה לעצמה מוניטין בכל הקשור לתקשורת ומדיה.
 • המכללה האקדמית אשקלון – זוהי מכללה הקיימת כבר משנת 1965. היא זוכה לדירוג גבוה מבחינת איכות המרצים המגיעים אליה מהמוסדות והפקולטות הטובות בארץ. מקור המשיכה העדכני הוא בית הספר החדש למדעי הבריאות הכולל מגוון תארים בתחום ואמור להוביל אותו בישראל.
Scroll to Top