מלומדים

תואר ראשון: איך יודעים באיזה מקצוע לבחור?

בחירת המסלול ללימודים אקדמיים יכולה להיות משימה לא פשוטה. יש בבחירה הזו הרבה משתנים והיא יכולה להשפיע על החיים שלנו באופן ארוך טווח. הבעיה היא ששיקולים רבים נראים כאילו הם מתנגשים זה בזה – לימודים 'מעניינים' מול לימודים 'מועילים'; מוסד קרוב לבית המשפחה מול מוסד רחוק וכו'. הדבר הראשון שחשוב לזכור הוא שההתלבטויות הללו הן נורמליות, כך שאתם לא לבד בעניין. מעטים הם האנשים אשר יודעים בדיוק מה והיכן ילמדו וגם חלק מהם משנה את דעתו בסופו של דבר. ריכזנו לכם כאן שלוש עצות עיקריות שיוכלו לתת לכם כיוון. אלו שלושה אספקטים שונים כאשר אם תחקרו כל אחד, תוכלו לקבל תמונה בהירה יותר לגבי לימודי התואר הראשון שלכם.

מצאו את הכיוון שלכם

לימודי תואר ראשון יעניקו לכם פתח לעולם חדש. לחלקכם זהו פתח להמשך לימודים אקדמיים (תארים מתקדמים) ולאחרים זהו פתח לעולם העבודה והקריירה. הדבר הכי מועיל שתוכלו לעשות הוא לדמיין את התחום הכללי בו תרצו לעסוק. האם תרצו לחשוב על רעיונות גדולים? אם כן ספרות, היסטוריה או מקרא יכולים להיות כיוונים. ואם מדובר בעולם השיווק, אז מקצועות כמו תקשורת, שיווק דיגיטלי ודומיהם יכולים להיות פרקטיים בעבורכם. האם אתם אנשים אשר נהנים מאתגרים טכניים? אם כן שיקלו את מקצועות ההנדסה. רבים מאיתנו מרגישים שאינם יכולים להחליט בין שני כיוונים. אם גם אתם חשים כך, תוכלו לעשות תואר משולב ולגלות בהמשך מה מתאים לכם יותר.

אם אתם מתקשים להחליט על כיוון, תוכלו פשוט לגשת לחומר הנלמד ולהתחיל לקרוא או אפילו לשבת בהרצאות או לעבור על הסילבוס של התואר. לפעמים, אנחנו לא יודעים הרבה על הנושא אשר מעניין אותנו ומגלים אותו רק לאחר התנסות ראשונית כזאת. את ההתנסות הזאת תוכלו לעשות עוד הרבה לפני הלימודים עצמם, אפילו בזמן הצבא.

דרך נוספת למציאת כיוון אישי היא לגשת למכינה אקדמית באחת האוניברסיטאות. במכינה תוכלו לשפר את נתוני הבגרות שלכם ובכך לפתוח עוד אפשרויות לימוד. כמו כן, המכינה תספק לכם הצצה אל תחומי הלימוד השונים ותעזור לכם בהחלטה.

מצאו מוסד אקדמי מתאים

חלק חשוב בהצלחה של התואר הראשון הוא ההתאמה של מוסד הלימודים. אם אתם הישגיים, תוכלו להתעניין בתוכניות הכי מבוקשות והכי מאתגרות ללימודים. שימו לב שלכל מוסד יש אופי מסוים. מוסדות אקדמיים רבים נחשבים למוצלחים אבל יכולים שלא להתאים לכם מסיבה זו או אחרת.

אוניברסיטה גדולה בעיר גדולה תהיה שונה ממכללה קטנה באזור כפרי. התעניינו גם בדברים ש'מעבר' – במעונות, במקומות הבילוי ובסטודנטים הלומדים שם. דברו איתם ושאלו אותם ישירות מה הם אוהבים במוסד ומה פחות.

בחרו בתואר שיפתח בעבורכם דלתות

אחד הדברים הכי חשובים בתואר הראשון הוא שתיקחו ממנו דברים מעשיים לחיים שלכם. זה לא אומר דווקא מקצוע שמכניס כסף, למרות שזה אף פעם לא מזיק. הכוונה היא שתבררו אם הלימודים בתואר שאתם עומדים להירשם אליו, באמת מאתגרים אתכם ומגרים אתכם מבחינה אינטלקטואלית.

עוד חשוב לברר לגבי אפשרויות המשך לימוד. במקרים רבים, התואר הראשון הוא רק בסיס להמשך לימודים לתואר שני או מעבר. נסו להבין אלו כלים התואר הזה יעניק לכם והאם קיימות תוכניות אטרקטיביות להמשך. מי שמתכנן לצאת לשוק העבודה לאחר התואר הראשון, נמליץ לו לקחת תואר המשלב גם קורסים אשר יקנו לו מיומנויות ספציפיות כגון הוראה, ניהול וכו'.

לבסוף, נמליץ בחום ליצור קשר עם יועצים ומרצים בחוגים אשר מעניינים אתכם, לקבוע עם יועצי לימודים במכללות ובאוניברסיטאות ואף להגיע לימים פתוחים. ספרו להם על ההתלבטויות שלכם ושאלו אותם מה ניתן לצפות מהלימודים. התשובות והיחס שתקבלו גם יעזרו לכם להחליט לגבי מוסד הלימוד עצמו.

בהצלחה!

פוסטים אחרונים
Scroll to Top