מלומדים

מעניין לדעת: מהו חוק ההסדרים 2023?

החקיקה היא בסיס לשינויים רבים באופן התנהלות המדינה, כולל ועד לרמה של חיי היום יום של כולנו. חוקים שונים עולים לדיון באופן שגרתי, מתווכחים עליהם ומשנים את הצעות החוק באופן כזה או אחר, מגיעים להסכמות – הכל שגרתי למדי. אך יש חוק יוצא דופן, אשר עולה לדיון שוב ושוב והוא למעשה לא בדיוק חוק בפני עצמו. נושא ייחודי זה, ידוע בשם "חוק ההסדרים". מה מיוחד בו? מה היחס בינו לבין חוקים בכלל? ובמה הוא עוסק בפועל? במאמר שלפניכם, ננסה לעשות מעט סדר ולהבהיר, לגבי נושא מיוחד (ולעתים מבלבל) זה.

על חוקים וכספים

יש חוקים שונים אשר עוסקים בהיבטי כלכלה כאלה ואחרים של המדינה. במקביל, חוקים למיניהם, כולל חוקים שלא קשורים ישירות לכלכלה, משפיעים לעתים קרובות על התקציב שדרוש למדינה. זאת, בכדי לממש בשטח את ההחלטות שכלולות בחקיקה. כך שההיבט הכספי מרכזי לפעילות ממשלות, מדינות וסביב פעילויות חקיקה באופן מיוחד. רואים זאת באופן מיוחד ונרחב, במסגרת מה שמכונה חוק ההסדרים. תוכלו לקרוא מידע נוסף על חוק ההסדרים, באתר מגדילים – האתר הישראלי להתחדשות עירונית. בינתיים רק נסכם כסיכום ביניים, שאת ההיבט הכספי כדאי לזכור תמיד. כך מבינים טוב יותר חקיקה באשר היא וגם את מה שנמצא במרכז ומסביב ל"חוק ההסדרים".  

אז מהו החוק ההסדרים?

חוק הסדרים במשק המדינה ("חוק ההסדרים") הוא מסמך הצעות חוק, אשר מוגש כל שנתיים וכולל תיקוני חקיקה רבים שמוצעים. אלה תיקונים והצעות ואף רפורמות משמעותיות, במגוון רחב של נושאים. זה חלק ממה שמיוחד כאן – העובדה שלא מתמקדים רק בתחום ספציפי אחד (כגון נדל"ן או רפואה). אלא יכולים לאגד ביחד, הצעות חקיקה לגבי תחומים מגוונים ושונים מאוד. מחד, המתכונת המיוחדת מאפשרת לקדם חקיקה חשובה בהיקף גדול, מסוגים רבים ובמהירות. מאידך, היא מציבה אתגר של התעמקות מספקת בפרטים לפני אישורם. 

לחדד את ההבנה

מדובר בנושא רחב ומיוחד, אשר בהחלט אפשר לכתוב עליו ולהתעמק בו רבות. אך בתמצית, אם אתם למשל סטודנטים ששומעים על כך ושואלים האם וכיצד זה משמעותי עבורי, מה חשוב שתדעו?

  • דגש כלכלי – הדגש העיקרי הוא על היבטים כספיים ומשרד האוצר הוא מי שמקדם זאת, אם כי חוק ההסדרים עוסק לא רק בכלכלה.
  • קשור לתקציב המדינה – בכל מקרה, לחוקים ותיקוני חקיקה יש השלכות כספיות רבות וזו אחת הסיבות לכך, שחוק ההסדרים הולך יחד עם "חוק התקציב" (שעוסק בתקציב המדינה).
  • כולל נגיעה בתחומים רבים – והם עשויים מדי פעם להיות משמעותיים גם לכם אישית. לכן, תמיד כדאי לבדוק מה הם נושאי העל אשר כלולים בכל חוק הסדרים שכזה. נדל"ן למשל, שהוא נושא שמשליך על החיים של כולנו.

רפורמת "עוסק זעיר" כדוגמה

דוגמה מחוק ההסדרים העדכני, תמחיש את הדברים. מה יש בו, אשר משמעותי לסטודנטים? ובכן, סטודנטים רבים עובדים תוך כדי הלימודים. חלקם מחפשים פרנסה כשכירים, בעוד שאחרים בוחרים לעבוד כעצמאים. במקרה של עצמאי, מדובר לרוב על עבודה בהיקף קטן, אשר מתאים להגדרה כעוסק פטור. כתזכורת, נציין כי עוסק פטור "פטור" מעיסוק במע"מ, באופן שמקל ומפשט את ההתנהלות השוטפת. החל מ-2024 ולפי חוק ההסדרים הנוכחי, אמור להיכנס לתוקף שינוי חשוב נוסף, בכל הנוגע לפישוט הדברים עבור עצמאים. מדובר על כמה צעדים, בהם העלאת רף ההכנסות שמאפשר להיות עוסק פטור, תשלום מס הכנסה רק פעם בשנה, הכרה אוטומטית בחלק מההכנסה השנתית כהוצאה מוכרת והטבות משמעותיות נוספות.

לסיכום

מבין סוגי החקיקה הרבים שמתרחשים כל הזמן, חוק ההסדרים הוא בהחלט אלמנט אחד מיוחד, אשר כדאי להיות מודעים לו. 

פוסטים אחרונים
Scroll to Top