מלומדים

האם קנאביס יכול לשפר את יכולות הריכוז שלכם?

רבים אוהבים לעשן מוצרי קנאביס שונים להנאתם. הנושא מעורר הרבה מחלוקת אך ניכר שיש בשנים האחרונות יותר ויותר הבנה וקבלה לגבי התכונות המועילות בקנאביס. אפילו המחוקקים במדינות שונות מבינים זאת ונראה שהמגמה בעולם מאד ברורה – יותר הקלות בחוקי הקנאביס השונים כאשר בהרבה מדינות ומחוזות שונים יש ביטול מלא של המגבלות הקודמות על קנאביס. בישראל זה אינו המצב כרגע אבל בהחלט המגמה תואמת לנעשה בעולם. ישנן הקלות שונות הן בהגדרות של 'קנאביס רפואי' והן בעמדת המחוקקים למדיניות אי ההפללה ואפילו של התרת החומר והוצאתו מרשימת הסמים המסוכנים. הריכוך בעמדות הרשמיות במדינות השונות מגיע כתוצאה ממחקרים שונים שמתפרסמים אשר שוללים קשר בין בעיות שונות לקנאביס. חלק מהמחקרים הללו אפילו מוצאים השפעות מועילות שונות, בעיקר בתחום שיכוך הכאב והעזרה למצוקות נפש שונות. קיים עוד תחום בו מתחילות להצטבר עדויות לגבי קנאביס וזהו הנושא של יכולת ריכוז. על כך ועוד במאמר שלפנינו.

אפשרויות עישון מתקדמות למיצוי מושלם של החומר

חלק מן המהפכה השקטה בתחום הקנאביס מגיע הודות למכשירי עישון מתקדמים אשר נפוצים לאחרונה. מדובר על הדור החדש של מכשירי אידוי, או וופורייזרים, אשר מאפשרים לצרוך את הקנאביס ללא צורך לעשן או לצרוך טבק נלווה. חנויות רציניות בתחום יחזיקו מכשירים כאלו במגוון דגמים רחב. בגוד סטאף תוכלו למצוא מגוון מכשירים לאידוי הנחלקים בגדול לשתי קטגוריות: מכשירים נייחים ומכשירי אידוי ניידים. כולם עובדים על פי אותו עיקרון והוא חימום מבוקר של החומר הפעיל עד שהוא הופך לאדים. למעשה, המכשירים הללו לא מוציאים כלל עשן ולכן הם מאפשרים עישון נקי יותר והשפעה מהירה יותר של החומר הפעיל אשר מגיע בצורת אדים לריאות.

האם קנאביס יכול לשפר את יכולות הריכוז שלכם?

קנאביס וזיכרון – מה אומר המחקר המודרני

לאחר שעברנו על שיטות מודרניות לאידוי ומיצוי הקנאביס, בואו נעבור על כמה מהמסקנות של המחקרים האחרונים עליו. מסתבר שבנוסף ליכולת של הקנאביס לשכך כאבים ואפילו לעזור לטראומות שונות, יש לו השפעה חיובית גם על הזיכרון וכושר הריכוז.

במחקר ענק שאסף נתונים על פני כמעט שלושים שנה, בין תחילת שנות ה-80 ועד שנת 2011, מצאו קשר ברור בין עישון קנאביס ויכולת ריכוז משופרת. המחקר אסף נתונים מעשרות אלפי תלמידים בני שלוש עשרה עד שבע עשרה. המחקר מצא שבקרב אלו שעישנו רק קנאביס ולא סיגריות רגילות, נרשמו ציונים טובים יותר בממוצע על פני המקצועות השונים.

ממצאים אלו יכולים להיות מוסברים על ידי גורמים שונים, חלקם חברתיים. כלומר, מי שמעשן קנאביס אך לא סיגריות רגילות הוא פחות 'מועד' מלכתחילה לבעיות בלימודים. הסבר אחר יכול להיות ההשפעה המרגיעה שיש לקנאביס בתופעות של ADHD (הפרעת קשב וריכוז). מדובר בסדרה של הפרעות קשב וריכוז אשר מי שסובל מהן, יכול מאד להתקשות בלימודים. כיום יש יותר הבנה לתופעה הזו אבל בשנות השמונים, התשעים ואפילו לאחר מכן, ההתייחסות אליה לא הייתה מיטבית. ההשפעה החיובית של הקנאביס על מי שסבל מADHD בקרב הנבדקים יכולה להסביר את היתרון של הקבוצה הזו בציונים.

קיימות אינדיקציות מחקריות שקנאביס עוזר להפרעות הללו ולכן יכול להביא ליכולת ריכוז טובה יותר אצל מי שסובל מהן.

לבסוף, נציין שקיימים מחקרים המצביעים גם על השלכות שליליות של עישון קנאביס. אלו מגיעות בנושאים כמו דיכאון אותו הוא יכול להגביר. הוא יכול לפגוע במוטיבציה ליצור קשרים עם אנשים אחרים ואפילו לפגוע בתפקודים שונים כמו ראיה או יכולת חישה. כמו לכל פעילות, לעישון קנאביס יש יתרונות ומגרעות. מומלץ להגיע להיכרות טובה עם התכונות השונות שלו וההשפעה שלו על הגוף והנפש. בכל מקרה של ספק, ניתן להתייעץ עם איש מקצוע מוסמך.

פוסטים אחרונים
Scroll to Top