מלומדים

חייב צום? כל מה שצריך לדעת כשהתפילין נופל

מצוות הנחת תפילין היא אחת המצוות היסודיות והחשובות ביותר ביהדות אשר כל בחור בר מצווה, החל מגיל 13 חייב בה. זוהי מצווה אשר נעשית כל יום השכם בבוקר. היא מהווה רגע של תפילה והתייחדות עם בורא עולם. המצווה מקוימת על ידי יהודים דתיים, שומרי מסורת ואפילו כאלו המגדירים את עצמם חילונים. אפילו במקומות רחוקים כמו טיול או בצבא אנשים רבים מקפידים על הנחת התפילין. התפילין עצמם מורכבים משני חלקים עיקריים: תפילין של יד ותפילין של ראש. הם עשויים מעור כאשר בתוכם מוטמנות פרשיות על גבי קלף. הפרשיות נכתבות בשקידה על ידי סופר סת"ם. אל התפילין מתייחסים בכבוד ובחרדת קודש. הם תמיד יהיו עטופים בנרתיק ייעודי מהודר עליו רקומים איורים יפים או אפילו את שם בעליהם. לאור ההקפדה והכבוד לו אנו מצווים לרכוש לתפילין, קיימים מנהגים ומצוות שונות לגביהם. לעיתים, אפילו בשגגה, קורה והתפילין נופלים מהיד אל הרצפה. מה עלינו לעשות במקרה כזה? על כך בדיוק במאמר הזה.

הבעיה עם תפילין שנופלים על הרצפה

תפילין צריכים להיות מוקפדים מבחינת הכשרות שלהם. החשש הראשוני בנפילה הוא שהתפילין ניזוקו. לכן, יש להשתמש בתפילין אחרות ואת אלו אשר נפלו לקחת לבדיקה מקיפה אצל יצרן מוסמך של תפילין ותשמישי קדושה. איש מקצוע כזה ידע בדיוק מה עושים עם תפילין שנפלו, איך ניתן לתקן אותם לפי ההלכה ואיך לנהוג הלאה איתם.

אז מה צריך לעשות?

אם תפילין נופלים באופן ישיר על הרצפה, יש לצום חצי יום החל בתפילת שחרית. הצום כולל את כל מנהגי התענית הרגילים. כמובן שאם מצבכם הבריאותי אינו מאפשר צום, חלה עליו 'פיקוח נפש' ואתם פטורים. במקום זאת, תוכלו לתת צדקה, להתעמק בלימוד תורה וכמובן לתת את התפילין לתיקון.

גם אם התפילין נפלו מהתיק ולא פגעו באופן ישיר ברצפה, לא תהיו חייבים בצום. במקרה כזה יחולו עליכם החובות של מי שהפיל תפילין ומצבו הבריאותי אינו מאפשר לו לצום. תהיו חייבים בצדקה ותפילה.

חייב צום? כל מה שצריך לדעת כשהתפילין נופל

האם צריך לתרום?

סכום הצדקה אשר תתרמו במקרים דנן הוא סכום השווה לסך כל הסעודות במשך יממה שלמה. רצוי כמובן לתרום יותר מכך בשביל להדר וגם בשביל שלא יהיה ספק בקיום המצווה.

לסיום, כמו בכל מצווה, יש המחמירים והמהדרים בה. אנשים אלו גוזרים על עצמם תענית גם במקרים פחות חמורים של נפילה בכיסם או השמטה קלה של התפילין כאשר הם מכוסים לגמרי. מה שחשוב הוא לקיים את ההלכה כלשונה וההידור הוא כמובן רשות. ידוע ומקובל גם שלא כל אדם יכול להרשות לעצמו לתת צדקה ועל חלק מהאנשים זה מכביד ביותר מבחינה כלכלית. מומלץ במקרה כזה לגשת אל הרב שלכם ולהיוועץ איתו. בטוח שיהיו לו פתרונות יצירתיים למצב במסגרתם אולי תוכלו לתת צדקה באופן שונה או לתרום סכום פחות ממה שחשבתם שאתם צריכים.

פוסטים אחרונים
Scroll to Top